Gruzja Wycieczki

Gruzja Klasyczna

Miejsce: GRUZJA KLASYCZNA
Zakwaterowanie: Hotele
Transport: samolot
Cena: 2990-3190 zł
Terminy: kwiecień - wrzesień
Pobierz ofertę w formacie PDF

Pokaż Złote Runo, Gruzja Relaks na większej mapie

Opis wycieczki

"Wyprawa po Złote Runo" to wyjazd, który pozwoli zobaczyć najważniejsze miejsca w Gruzji. W trakcie podróży dotrzemy m.in. do legendarnej krainy Swanetii z tajemniczymi basztami, zobaczymy średniowieczne miasto Wardzi wydrążone wewnątrz góry, odpoczniemy na plażach Batumi i oczywiście zwiedzimy Gruzję centralną, w tym Tbilisi.

 

Nasze wycieczki do Gruzji to nie tylko zwiedzanie. Mamy świetną ekipę pilotów zafascynowanych Gruzją, którzy w duecie z naszymi gruzińskimi kierowcami starają się przekazać niesamowitą tradycję i kulturę bardzo gościnnych Gruzinów. Nasi kierowcy często „sami z siebie” organizują gruzińskie biesiady, na których w sposób naturalny wznoszą słynne gruzińskie toasty.

 

Jesteśmy biurem, które specjalizuje się w wyjazdach w rejon Kaukazu i mamy ogromne doświadczenie. Z pomocą naszych gruzińskich przyjaciół stworzyliśmy naprawdę bardzo ciekawą ofertę.

 

Cena:  2940 zł - 3190 zł

 

PROMOCJA!!! Przy zapisie i wpłacie zaliczki do 28.02.2017 – 1 wycieczka fakultatywna gratis

 

Cena zawiera:

 • przelot: Warszawa – Tbilisi – Warszawa (loty bezpośrednie),

 • opłaty lotniskowe,
 • 12 dni: 10 noclegów -  wyloty z Warszawy,

 • ubezpieczenie NNW, KL w firmie AXA,

 • ubezpieczenie bagażu,

 • opiekę polskojęzycznego pilota,

 • wjazd kolejką na twierdzę Narikałę w Tbilisi,
 • transport busem zgodnie z programem zwiedzania,Cena nie zawiera:

 • obowiązkowej dopłaty - 60 zł /os. za 4 śniadania w hotelu w Tbilisi,  

 • kosztu pozostałych 6 śniadań (ok. 80 zł)
 • 10 obiadokolacji (ok. 350 zł),

 • biletów wstępów (ok. 40-60zł)

 • wycieczek fakultatywnych, koszt 1 wycieczki to ok. 30-40 USD (nie dotyczy osób, które zapisały się w czasie promocji),

 

UWAGA! PROMOCJA:

Przy zapisie do 28.02.2017 - 1 wycieczka fakultatywna gratis!

 

Plan wyjazdu:

 

Dzień 1. 22:40 - wylot z Warszawy. Przylot do Tbilisi o 04.00 czasu gruzińskiego, przejazd do hotelu,zakwaterowanie. 
Nocleg w Tbilisi.

 

Dzień 2. Zwiedzanie Tbilisi, obecnej stolicy Gruzji, Zabytki: cerkiew Metechi i Anczischati, katedra Sioni, twierdza Narikała, łaźnie siarkowe, główna arteria miasta Aleja Szoty Rustawelego, spacer urokliwymi uliczkami starego miasta na brzegu rzeki Kury.

 

Wieczorem możliwość zorganizowania imprezy integracyjnej, czyli „gruzińskiej biesiady” ze słynnymi toastami w tradycyjny gruzińskim lokalu z muzyką na żywo, winem i potrawami gruzińskimi.

Nocleg w Tbilisi.

 

Dzień 3. Wycieczka fakultatywna do Kachetii, regionu słynącego z produkcji wina, w programie: zwiedzanieBodbe, Signagi, winiarni + gruzińska biesiada Nocleg w Tbilisi.
(dokładny opis wszystkich wycieczek fakultatywnych niżej na stronie)

 

Dzień 4. Wycieczka fakultatywna – podróż słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Po drodze zwiedzanie dawnej stolicy Gruzji Mschety, a także pięknego monastyru Dżwari (IVw.) górującego nad Mschetą. Postój przy twierdzy Anannuri.  Najwyższym punktem na trasie jest Przełęcz Krzyżowa (2347 m n.p.m.),  skąd roztaczają się spektakularne widoki na całą okolicę. Z przełęczy kierujemy się prosto do miejscowości Stepancminda (do niedawna Kazbegi). Nad miejscowością króluje monumentalny szczyt Kazbek.   Nocleg w Tbilisi.

(dokładny opis wszystkich wycieczek fakultatywnych niżej na stronie)

 

Dzień 5. Podróż w kierunku Wardzi.  Na trasie przejazd przez Gori – miasto Stalina. Zwiedzanie  Uplisciche – kamiennego miasta z X w p.n.e. Możliwość zwiedzenia muzeum Stalina. Postój w słynnym uzdrowiskuBorżomi, a także zwiedzanie potężnego zamku Chertwisi. Nocleg w Achalcyche. 

 

Dzień 6. Zwiedzanie Wardzi – niesamowitego średniowieczengo miasta wykutego w skale. Niegdyś posiadało 13 kondygnacji i mogło pomieścić prawie 50 tys mieszkańców. Przejazd do legendarnego miasta Kutaisi, które miało być celem podróży Jazona i Argonautów podczas ich wyprawy po Złote Runo. Zwiedzanie słynnego kompleksu klasztornego, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO – Gelati. Zwiedzanie również Jaskini Prometeusza lub Jaskini Sataplia). Nocleg w Kutaisi lub Senaki.

 

Dzień 7 Przejazd do Mestii – stolicy legendarnej górskiej krainy Swanetii z tajemniczymi,średniowiecznymi basztami. Z drogi roztaczają się niesamowite widoki na Kaukaz Wysoki. Dla chętnych spacer/treking z miejscowym przewodnikiem (wynajecie przewodnika dodatkowo płatne) w okolice prawie pięciotysięcznych szczytów otaczających Mestię. Szczególne wrażenie robi monumentalna góra Ushba (4710 m n.p.m.). Nocleg w Mestii.

 

Dzień 8. Swanetia – fakultatywna wycieczka „terenowym busem” do miejscowości Uszguli, najwyżej położonej osady w Europie, która słynie z wież obronno-mieszkalnych. Alternatywnie zapraszamyn na spacer po Mestii i zwiedzanie miejscowych muzeów z ciekawymi eksponatami.  Nocleg w Mestii.

 

Dzień 9. Przejazd do Batumi - słynnego kurortu nad Morzem Czarnym. Nocleg w Batumi.

 

Dzień 10. Odpoczynek i plażowanie w Batumi. Chętnym polecamy wizytę  na batumskim bazarze spożywczym, gdzie u lokalnych sprzedawców można kupić niemal wszystko – owoce, warzywa, słodycze, herbatę gruzińską, bakalie, wino, czurczchelę oraz niepowtarzalne, aromatyczne przyprawy gruzińskie.  Nocleg w Batumi.

 

Dzień 11. Powrót do TbilisiOdprawa i nocny wylot z Gruzji (04.40 czasu gruzińskiego)

 

 

Dzień 12.  Przylot do Warszawy o godz. 6:20 czasu polskiego.

 

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

 

O programie zwiedzania        

Nasze biuro specjalizuje się w wyjazdach w region Kaukazu i mamy na tym polu wieloletnie doświadczenie. Nie proponujemy zwykłych wycieczek, które będą podobne do innych, ale zapraszamy na przygodę życia, wyprawę przygotowaną przez specjalistów, zapaleńców w tej dziedzinie. Zapewniamy nie tylko profesjonalną obsługę pilocką na Kaukazie, ale oferujemy rzetelne informacje przed wyjazdem, aby nikt nie czuł się zaskoczony, chyba że tylko pozytywnie. Na przestrzeni lat i dzięki pomocy naszych gruzińskich przyjaciół udało nam się stworzyć ofertę wypraw atrakcyjną nawet dla najbardziej wymagających turystów. Podczas naszej wycieczki do Gruzji przejedziemy ten kraj wzdłuż i wszerz. Poznamy gruzińską kulturę i słynne toasty, które będę wygłaszane na wspólnych suprach, czyli gruzińskich biesiadach.

Gruzińskie biesiady ze słynnymi toastami są stałym elementem wyjazdu. Dzięki naszym gruzińskim kierowcom często zwykła kolacja przeobraża się w gruzińską biesiadę. „Nasi Gruzini” chętnie dzielą się wiedzą o tradycji i zwyczajach swego kraju. Wyznają zasadę, że gruzińskie zwyczaje, tradycje, historię należy poznawać przy suto zastawionym stole oraz przy znakomitym gruzińskim winie.

 

Charakter wyjazdu

Program imprezy staraliśmy się wypełnić optymalnie, by zapoznać Państwa z najważniejszymi zabytkami historycznymi, przyrodniczymi a przede wszystkim z mentalnością i kulturą tego kraju. Codziennie oprócz zwiedzania niesamowitych miejsc będzie okazja do posmakowania gruzińskiego wina i przepysznej gruzińskiej kuchni. Nie zawieziemy Państwa do wykwintnych restauracji, bo to nie tam poznaje się prawdziwą Gruzję. My zaprowadzimy Państwa na degustację wina do zwykłego gospodarza, który nie dość że pozwoli zdegustować wino własnej roboty w swojej piwniczce to dorzuci do tego jeszcze przysmaki kuchni gruzińskiej oraz niesamowite opowieści i oczywiście słynne gruzińskie toasty. Bardzo często bywamy w miejscach gdzie przychodzą „zwykli” Gruzini, a więc będzie okazja do zobaczenia jak oni się bawią, jak świętują, jak tańczą.

 

Wyżywienie

Wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Natomiast nie ma żadnego problemu z organizacją wyżywienia na miejscu. Nasz pilot - rezydent wraz z miejscowym kierowcą znają sprawdzone bary, restauracje, gdzie można smacznie zjeść, skosztować gruzińskich potraw przy „normalnych” cenach. Posiłki można wykupić także w niektórych miejscach zakwaterowania. O wszystkim na bieżąco będzie informował nasz pilot. Koszty wyżywienia są zbliżone do polskich cen.

 

Wycieczki fakultatywne

Część atrakcji nie uwzględniliśmy w „obowiązkowym” planie zwiedzania. Nie chcemy „przeładować” planu, aby wyjazd był przyjemnością, a nie „męczarnią”. Mimo to wycieczki fakultatywne polecamy wszystkim, gdyż w Gruzji wszystko jest godne zobaczenia a widoki podczas wycieczek do Kachetii czy Uszguli na zawsze pozostaną w pamięci. Wycieczki fakultatywne opłaca się na miejscu u pilota w dolarach. Koszt jednej wycieczki ok. 30-40 USD w zależności od ilości zainteresowanych osób.

 

Zapisy

Po otrzymaniu Państwa rezerwacji - przesyłamy umowę-zgłoszenie z danymi do wpłaty. Aby potwierdzić swoją rezerwację należy wpłacić na podane przez nas konto lub osobiście u nas w biurze zaliczkę w wysokości 500zł/os. Do 50 dni przed wyjazdem należy dopłacić 1000 zł/os. Całość należy dopłacić do 30 dni przed wylotem.


Cennik

Dostępne również inne terminy. Zapraszamy do kontaktu.

Terminpok. 2-os.pok. 3-os.
13.07 - 22.07.20234430 zł4330 zł
22.07 - 31.07.20234430 zł4330 zł
31.07 - 09.08.20234430 zł4330 zł
10.08 - 19.08.20234430 zł4330 zł
19.08 - 28.08.20234430 zł4330 zł
28.08 - 06.09.20234430 zł4330 zł
07.09 - 16.09.20234430 zł4330 zł
Cena w tabeli dotyczy jednej osoby.

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

Rezerwacji można dokonać:

 • poprzez stronę internetową, klikając w odpowiednia cenę w tabeli
 • telefonicznie, dzwoniąc pod numer tel 12 430 01 09 lub 519 754 077
 • osobiście naszym biurze
Po otrzymaniu Państwa rezerwacji - przesyłamy umowę-zgłoszenie z danymi do wpłaty. Aby potwierdzić swoją rezerwację należy wpłacić na podane przez nas konto lub osobiście u nas w biurze zaliczkę w wysokości 500zł/os.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3* w pokojach 2 lub 3-osobowych. Każdy pokój z własną łazienką. W Mestii możliwy pensjonat 3* - pokoje także z własnymi łazienkami.

Zdjęcia hotelu

Hotele w TBILISI

Hotel w MESTII

Hotel w BATUMI

Hotel w ACHALCYCHE (okolice Wardzi, Borżomi)

Transport

Po Gruzji cały czas przemieszczamy się wynajętym busem z klimatyzacją.

Fakultatywne wycieczki

Kachetia

Wycieczka fakultatywna do antycznej Iberii (dzisiejszej Kachetii). Obecnie region słynie z produkcji wina. To stąd wywodzą się słynne na całym świecie marki tego napoju. To tutaj znajdują się setki tradycyjnych gospodarstw, w których rokrocznie powstają tysiące litrów domowego wina na potrzeby własne, najbliższych i gości.

W trakcie wycieczki zwiedzimy również urokliwe miasteczko Signagi, malowniczo położone nad Doliną Alazańską, z której pochodzi większość gruzińskich win. Następnie udamy się do klasztoru Bodbe, który został założony już w IX w. na miejscu pochówku najważniejszej świętej Gruzji - św. Nino. Odwiedzimy również winiarnię w okolicach miasta Tsinandali, a na koniec dnia weźmiemy udział w gruzińskiej biesiadzie u zaprzyjaźnionych kachetyjskich gospodarzy.

Podczas wycieczki można posmakować słodkiego specjału, charakterystycznego tylko dla Gruzji – czurczcheli.

Cena 35 euro
Uszguli

Uszguli to maleńka osada, której szczególną osobliwością są baszty obronno-mieszkalne. Jest położona w dolinie otoczonej pierścieniem 4 i 5-tysięczników na wysokości 2200 m n.p.m., co czyni ją najwyżej położoną osadą w Europie. Ze względu na to wysokogórskie tło oraz średniowieczną kaukaską architekturę - wioska niezmiennie zachwyca swoją "bajkową atmosferą".


Już sam przejazd do Uszguli przez trudno dostępne góry Swaneti jest niezapomnianą atrakcją. Przejazd do osady odbywa się samochodami terenowymi, które prowadzą miejscowi kierowcy, nasi mestyjscy „górale”.

To właśnie dzięki zabytkom Uszguli i sąsiedniej Mestii - Górna Swanetia została wpisana w 1996r. na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Cena ok. 25-30 USD
Gruzińska Droga Wojenna

Przejazd najsłynniejszą gruzińską trasą – Gruzińską Drogą Wojenną.

 

Po drodze zobaczymy Mcchetę – starożytną stolicę Gruzji, następnie położony na wzgórzu przepiękny monastyr Dżwari (IVw.) - jeden z najważniejszych sakralnych zabytków Gruzji, by w końcu dotrzeć do twierdzy Ananuri, która przegląda się w zwierciadle Jeziora Żinwalskiego.

Najwyższym punktem na trasie jest Przełęcz Krzyżowa (2347 m n.p.m.), gdzie Gruzińska Droga Wojenna przecina Pasmo Główne Kaukazu, skąd roztaczają się spektakularne widoki na całą okolicę. Z przełęczy kierujemy się prosto do miejscowości Stepancminda (dawne Kazbegi). Nad miejscowością króluje monumentalny szczyt Kazbek. Za dodatkową opłatą można podjechać samochodami terenowymi do kościółka Cminda Sameba (2170 m n.p.m.)

Cena 30 euro
Rafting kaukaską rzeką

Na tej wycieczce nie tylko zachwycamy się pięknem gruzińskiej przyrody, ale mamy niepowtarzalną możliwość „zmierzenia się z nią” z bliska i przeżycia niezapomnianej przygody.


Spływ kaukaską rzeką odbywa się na pontonach, pod czujną opieką wykwalifikowanych instruktorów, którzy zapewnią bezpieczeństwo i pozytywny przypływ wakacyjnej adrenaliny.

Ze względu na intensywność zwiedzania w niektórych programach może braknąć czasu na organziację tej wycieczki.

Cena 30 USD
Dodatkowe informacje


cytat z książki Katarzyny Pakosińskiej "GEORGIALIKI. KSIĄŻKA PAKOSIŃKA - GRUZIŃSKA" Wydawnictwo PASCAL sp. z o.o.

"Rano szok. Po raz pierwszy w życiu moja myśl po otwarciu oczu nie dotyczy śniadania. Nie pozwala na to Mestia, odsłaniając o ósmej rano swoje oblicze. Otaczające mnie ośnieżone szczyty wydają się być tak blisko, że chce się z miejsca wyskoczyć na krótki spacer. Nawet w piżamie. [...] Wpatruję się w ten cud jak urzeczona. [...] Poniżej szczytów rysują się swaneckie wieże, czyli średniowieczne baszty obronne, o których już za chwilę."

 

Gruzja to kraj kontrastów, gdzie nowoczesna zabudowa stolicy wychodzi naprzeciw urokliwym uliczkom starego miasta, gdzie codzienny pośpiech wielkich miast zderza się z życiem górali, którzy jakby nie zauważali postępu i w spokoju wypasają swoje owce.

Gruzja, znacznie mniejsza od Polski, kusi zabytkami, kulturą, obyczajami, ciekawą przeszłością. Jest w tym kraju coś magicznego, co przyciąga. I nie chodzi tu tylko o zabytki czy wspaniałe widoki ale o niezwykle serdecznych i otwartych ludzi. Zapraszamy zatem Państwa na „przygodę życia” – wyjazd do kraju, do którego od tej chwili będziecie chcieli bezustannie wracać...

Dlaczego zachęcamy do uczestnictwa w wyjeździe do Gruzji...?....bo jesteśmy pewni, że wrażeń wyniesionych z tego kraju nigdy się nie zapomina. Będziecie Państwo zachwyceni jego krajobrazami, ludźmi, przyrodą i oczywiście winem :)

 

Jesteśmy też przekonani o prawdziwości legendy o powstaniu Gruzji:
“Kiedy Bóg postanowił rozdzielić ziemię miedzy poszczególne narody, wszyscy ustawili się w kolejce. Kolejka była niesamowicie długa. W trakcie oczekiwania przedstawiciele różnych narodów przepychali się, kłócili, a nawet bili między sobą, gdyż każdy chciał dostać jak najlepszy kawałek ziemi. Gdy te przepychanki zobaczyli Gruzini, stwierdzili, że przecież ziemi wystarczy dla każdego i szkoda czasu na stanie w kolejce i kłótnie. Ułożyli się więc wygodnie w cieniu drzewa i zaczęli tradycyjną gruzińską ucztę. I tak minął im cały dzień. Pod wieczór, kiedy każdy naród dostał już swoją część, Bóg zorientował się, że zapomniał o Gruzinach i nic dla nich nie zostawił. Zasmucił się z tego powodu, gdyż zobaczył, że Gruzini jako jedyni nie uczestniczyli w przepychankach i kłótniach z innymi narodami, tylko spędzili ten czas na rozmowach, ucztowaniu, przebywaniu ze sobą, czyli na rzeczach tak naprawdę najważniejszych. Aby nagrodzić Gruzinów za ich postawę, Bóg postanowił oddać im ten kawałek ziemi, który zostawił dla siebie, czyli ziemię najpiękniejszą, najbardziej urodzajną, różnorodną.”
Zapraszamy więc do Gruzji, kraju gdzie znaleźć można wszystko: piękne góry, ciepłe morze, niesamowicie gościnnych ludzi i fantastyczne podejście do świata:)

 


Wideo


Praktyczne wskazówki

Ważne: Przy wwożeniu jakichkolwiek leków do Gruzji muszą Państwo mieć przy sobie recepty i/lub odpowiednie zaświadczenia lekarskie. Leki muszą znajdować się w bagażu podręcznym, by uniknąć sytuacji, w której bagaż główny mógłby zostać rozpakowany, a leki bez odpowiednich zaświadczeń mogłyby zostać odebrane. W Gruzji obowiązuje absolutny zakaz wwożenia na terytorium kraju leków, które w swoim składzie posiadają kodeinę lub pseudoefedrynę.

Położenie: Gruzja to kraj w przeważającej części górzysty. Na północy mamy pasmo Kaukazu Wielkiego a na południu pasmo Kaukazu Małego. Gruzja ma dostęp do Morza Czarnego

Czas: +2godz. w stosunku do czasu w Polsce. Czyli jeśli u nas jest 08.00 to w Gruzji jest 10.00

Wiza: nie potrzebna

Potrzebne dokumenty: Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od momentu wjazdu na teren Gruzji lub dowód osobisty. Ze względu na częste zmiany w tej kwestii, my polecamy zabrać ze sobą paszport, jako bezpieczniejszą opcję.

Ludność: 84%- Gruzini, 6%- Ormianie, 1%- Osetyjczycy. 1%- Rosjanie, poza tym Grecy, Ukraińcy, Kurdowie

Religia: przeważa prawosławie

Klimat/Pogoda: Gruzja leży w klimacie podzwrotnikowym, wilgotnym w zachodnich regionach i kontynentalnym na wschodzie. Lato jest bardzo ciepłe i długie, jesień jest także cieplejsza niż w Polsce. Jednkaże ze względu na swoje położenia Gruzja charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem pogody. Należy nastawić się na temperatury wyższe niż o tej porze w Polsce, jednak mogą się także zdarzyć dni deszczowe. Polecamy zabrać kurtkę przeciwdeszczową, która może się przydać szczególnie w górach, oraz oprócz lekkich ubrań także ubrania na dni chłodniejsze. Odwiedzając Gruzję na wiosnę i w jesieni należy spodziewać się chłodu w górach, lub nawet czasem śniegu.

Język: Językiem urzędowym jest j. gruziński. Prawie z każdym Gruzinem dogadamy się jednak także po rosyjsku. 

Pieniądze: Waluta - 1 lari (GEL) =100tetri; 1 lari = ok. 1,80 zł. W Gruzji nie można wymienić polskich złotówek, zabieramy więc ze sobą dolary lub euro i wymieniamy na miejscu. Nie ma problemu z kantorami. W miastach jest też dostęp do bankomatów. Prosimy jednak zwrócić uwagę na banknoty – muszą być wydane po 1996 roku, nie mogą być zniszczone, przetarte, popisane.

Ceny: W Gruzji ceny są porównywalne z cenami w Polsce. Obiad w przeciętnej restauracji - ok. 30 zł, wino średniej klasy- ok. 12-15 zł; chleb - ok. 2 zł; woda mineralna - 1,50-2zł; 

Budżet na wyjazd: - Najlepiej – kalkulując ile pieniędzy trzeba wziąć na wakacje – policzyć ile na wakacje wydalibyśmy w Polsce, dodając oczywiście trochę na wakacyjne szaleństwo. 

Dostęp do internetu: W miastach są kafejki internetowe. Ceny - porównywalne z polskimi, jednak siła sygnału jest często bardzo słaba. Wi-Fi nie jest niestety powszechne. 

Telefony: Roaming działa bez problemu, jednak jest stosunkowo drogi. Najlepiej zabrać ze sobą telefon bez blokady karty SIM i kupić starter gruziński. Popularni operatorzy gruzińscy: Geocel i Magti. 

Wtyczki elektryczne i napięcie: takie jak w Polsce 

Jedzenie: Na naszych wyjazdach zwykle cała grupa stołuje się razem. Tym sposobem, każdy może spróbować wielu potraw. Przy indywidualnym zamawianiu nie byłoby takiej możliwości. Nasi piloci doradzają co warto zjeść, w zależności od tego w jakim regionie jesteśmy. Wspólne posiłki pozwalają nam poczuć się jak Gruzini, bo w Gruzji właśnie tak się jada, przy jednym dużym wspólnym stole.
W
większości miejsc noclegowych jest też możliwość zamówienia śniadań i obiadokolacji u gospodarzy. Taki pakiet kosztuje ok. 30-40 zł/dzień. 

Woda: Nie należy pić wody z kranu. Przy drogach bardzo często można spotkać studzienki, czasem nawet z kubkiem:) Taką wodę spokojnie można pić:) 

Choroby, szczepienia: Przed wyjazdem do Gruzji nie wymagane szczepienia. Dobrze zabrać ze sobą leki na choroby układu pokarmowego (stoperan, węgiel) oraz leki przeciwko chorobie lokomocyjnej. Oczywiście należy uważać aby nie spożywać niemytych owoców itp. 

Co warto przywieźć jako pamiątkę: Skarpety wełniane, czapki sprzedawane w górach tzw.papachi, rogi do picia wina, biżuteria, czasem naprawdę bardzo oryginalna, wszelkiego rodzaju krzyżyki, “kindżały” czyli noże, jednak ich wywożenie jest ograniczone. 

 

Najczęściej zadawane pytania:


Ile pieniędzy należy ze sobą zabrać? Jest to jedno z pytań, na które nie da się udzielić wyczerpującej odpowiedzi, gdyż każdy ma inne możliwości finansowe oraz potrzeby. Ceny podobne jak w Polsce. Wskazane jest przeliczyć sobie ile np w Polsce wydaje się w trakcie wakacji i taką kwotę zabrać. Prosimy jednak zwrócić uwagę na banknoty – muszą być wydane po 1996 roku, nie mogą być zniszczone, przetarte, popisane.


Jaką walutę z sobą zabrać?  Należy zabrać dolary lub euro. Obojętnie, którą walutę się weźmie.


Ilu osobowe grupy?   Nasze grupy liczą zazwyczaj kilkanaście osób. Czasem zdarzają się mniejsze grupy poniżej 10 osób.


Jakie plaże w Batumi? W Batumi są plaże kamieniste (małe okrągłe kamienie)


Czy zabrać walizkę, czy plecak? Nie ma to większego znaczenia. Zalety walizki: brak ciężaru na plecach, łatwiejszy dostęp do ubrań. Zalety plecaka: większa mobilność. Podczas wyjazdu nie nosimy bagażu ze sobą, tylko jest on przewożony w busie. 

 

Czy zabierać buty górskie? W górach Swanetii dla chętnych można zorganizować wyprawę na ok. pół dnia pod lodowiec , skąd roztacza się widok na okoliczne pięciotysięczniki oraz niesamowitą Ushbę. Dojście do lodowca zajmuje ok 1 godz w jedną stronę. Trasa jest porównywalna jak w naszych Beskidach. Dla osób niedoświadczonych na górskich szlakach polecamy zabrać lekkie buty górskie lub inne, które “trzymają” kostkę i mają grubszą podeszwę. Mamy świadomość, że zabieranie takich butów obciąża bagaż, jednak przy podejściu pod lodowiec, szczególnie wiosną takie buty zapewniają większe bezpieczeństwo. Oczywiście osoby, które pewnie czują się w górach zapewne poradzą sobie także w zwykłych butach. Tu wiele zależy od doświadczenia na górskich szlakach.


O czym jeszcze należy pamiętać podczas pakowania?

 • strój kąpielowy i okulary przeciwsłoneczne,
 • krem do opalania z filtrem UV,
 • okrycie głowy: kapelusz, czapka,
 • 2 chusty dla Pań - przed wejściem do większości cerkwi kobiety muszą zakryć kolana i głowę z ramionami, świetnie sprawdzają się 2 chusty: jedna jako spódnica a druga jako okrycie głowy, 1 para długich spodni dla Panów - aby wejść do cerkwi Panowie powinni być w długich spodniach,