Gruzja Wycieczki

GRUZJA POZA SZLAKIEM - Abchazja, Tuszetia, Chewsuretia

Miejsce: Gruzja - Abchazja, góry Kaukazu Wielkiego
Zakwaterowanie: Hotele/pensjonaty/kwatery prywatne
Transport: samolot
Cena: 4450 zł
Terminy: lipiec - wrzesień
Pobierz ofertę w formacie PDF

Pokaż Abchazja+Gruzja poza szlakiem na większej mapie

Opis wycieczki

Program dla ludzi, któzy są ciekawi świata i podróżują tam, dokąd nie prowadzą przetarte szlaki turystyczne.

Proponowany przez nas program nie jest dla wszystkich. Kierujemy go do ludzi, którzy lubią spędzać czas aktywnie i podróżować do miejsc nieoczywistych. O Abchazji mówi się, że to raj na ziemi. Niestety ze względu na spory polityczne znacznie ucierpiała i przestała być odwiedzana przez turystów. Obecna sytuacja pozwala na bezpieczne podróżowanie po tym obszarze, a my korzystając z wiedzy i doświadczenia naszych pilotów, umożliwiamy Państwu poznanie tego cudownego miejsca.

 

Abchazja oferuje nam dużą różnorodność i niezapomniane wrażenia. Na bardzo małym obszarze można podziwiać wysokie, ośnieżone szczyty, a później spędzić czas na gorących plażach Morza Czarnego. Po powrocie z Abchazji znów zboczymy z głównego szlaku turystycznego i udamy się do górskich regionów na północy Gruzji: Tuszetii i Chewsuretii. Niesamowite wrażenie robią średniowieczne wieże obronno-mieszkalne położone za zboczach wysokich gór. Podróż dla wszystkich spragnionych wrażeń!


 

Nasze wycieczki do Gruzji to nie tylko zwiedzanie. Mamy świetną ekipę pilotów zafascynowanych Gruzją, którzy w duecie z naszymi gruzińskimi kierowcami starają się przekazać niesamowitą tradycję i kulturę bardzo gościnnych Gruzinów. Nasi kierowcy często „sami z siebie” organizują gruzińskie biesiady, na których w sposób naturalny wznoszą słynne gruzińskie toasty.

Nasze biuro organizuje wyjazdy w rejon Kaukazu od kilku lat, więc mamy na tym polu duże doświadczenie, a z pomocą naszych gruzińskich przyjaciół stworzyliśmy naprawdę ciekawą ofertę.

 

Cena: 4450 zł

 

Cena zawiera:

  • przelot Warszawa – Kutaisi – Warszawa (lot bezpośredni),

  • opłaty lotniskowe,

  • 16 dni: 14 noclegów,

  • ubezpieczenie NNW, KL, bagażu w firmie AXA,

  • opiekę polskojęzycznego pilota,

  • transport busem zgodnie z programem zwiedzania,


 

Cena nie zawiera:

  • wyżywienia (ok. 500-700zł/os. na cały pobyt, ceny zbliżone do cen w Polsce),

  • biletów wstępów (ok. 50-100zł),

  • raftingu,

 

Plan wyjazdu:

Dzień 1.  23:25  – wylot z Katowic. 

Dzień 2. Przylot do Kutaisi o godz. 04:45 czasu gruzińskiego. Przejazd do Zugdidi (administracyjna granica gruzińsko-abchaska na rzece Ingur) - Oczamczira - Sochumi. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie Sochumi: spacer deptakiem: nabierieżna Sochumi, słynna restauracja "Amra", budynek Teatru Dramatycznego, pozostałości dawnych fortyfikacji wybudowanych przez Rzymian, Plac Wolności z budynkiem abchaskiego Parlamentu, ogród botaniczny, stacja hodowli małp. Czas wolny na plażowanie. Wieczorem możliwość  zorganizowania wspólnej kolacji w położonej w kanionie rzeki restauracji "Assir" w wiosce Czernichogowka. Nocleg w Sochumi.


Dzień 3. Wycieczka do Nowego Afonu. Zwiedzanie Monasteru Nowy Athos (założonego w 1875 przez mnichów z klasztoru św. Pantelejmona na Athosie), grota i świątynia apostoła Szymona Kananejczyka (Xw.), wodospad "Psyrcha", jaskinia Nowoafońska. Nocleg w Sochumi.


Dzień 4. Przejazd do  Kaman, zwiedzanie cerkwi św. Jana Chryzostoma, wzniesionej nad grobem świętego Jana Chryzostoma w XI wieku. Przejazd przez wioskę Lychny (Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej, X/XI w.). Zwiedzanie zakładu produkcji win i wódki w Gudaucie (Gudautsky Wine-Vodka Factory). Możliwość degustacji win (m.in. słynnego wina "Ritza"). Nocleg w Gudaucie.


Dzień 5. Wycieczka nad Jezioro Ritza. Podróż wąwozem rzeki Bzyb, po drodze Gegski Wodospad i Jezioro Błękitne . Pobyt nad Jeziorem Ritza, możliwość wynajęcia rowerów wodnych lub łódek. Nocleg w Gagrze.


Dzień 6. Pobyt w Gagrze, najbardziej znanym kurorcie Abchazji. Dla chętnych zwiedzanie daczy (jednej z 78...) Józefa Stalina w rejonie Domu Wypoczynkowego "Sonecznyj". Nocleg w Gagrze.


Dzień 7. Wyjazd z Gagry w stronę Picundy, zwiedzanie katedry św. Andrzeja (X-XI w.). W okolicach zobaczymy także Muzeum Rzeźby Drewnianej W. Skryla. Przejazd w stronę administracyjnej granicy abchasko-gruzińskiej na rzece Ingur. Przejazd i nocleg w Tbilisi (ewentualnie w Telawi).

 

Dzień 8. Przejazd z Tbilisi (Telawi) do Omalo - głównej miejscowości w górskim regionie Tuszetia. Wieś znana jest z charakterystycznych dla tych regionów kamiennych baszt obronno - mieszkalnych. Zakwaterowanie, krótki odpoczynek i zwiedzanie miejscowości. Nocleg w Omalo.

 

 

Dzień 9. Wycieczka do Doliny Pirikita i zwiedzanie tuszeckich wiosek: Dartlo, Dano, Kvavlo, Chesho, Parsma i Girevi. Wioski szczycą się mieszkalnymi basztami z okresu średniowiecza. Można podziwiać zabytkowe wieże które służyły tuszeckim góralom za mieszkanie i zarazem obronny bastion. Wiejskie baszty stoją na stromych stokach Gór Tuszeckich (Dikolsmta 4285 m n.p.m.), które opadają do rwących wód rzeki Pirikita Alazani. Popołudniu/wieczorem powrót do Omalo.

Dzień 10. Trekking i zwiedzanie wiosek Shenako i Diklo. Nocleg w Omalo.


Dzień 11. Przejazd do miejscowości Szatili - miasta-twierdzy pochodzącego z VIII - XI wieku, które przez pół roku (w porze zimowej) jest odcięte od reszty Gruzji. Nocleg w Szatili.


Dzień 12. Przejazd do wsi Mutso, która została opuszczona w połowie XX wieku, a czasach średniowiecza była potęgą w tych regionach. Zdobywamy ruiny twierdzy, która swym ogromem i położeniem robi niesamowite wrażenie. Ostatni punkt to wioska Ardoti - ostatnie miejsce, do którego można dostać się samochodem. Wspinamy się do wioski zbudowanej z kamienia i docieramy do świątyni, położonej w wąwozie Argun. Powrót do Shatili, nocleg w wiosce.


Dzień 13. Zwiedzanie Shatili i piesza wędrówka do miejsca, oddalonego o kilka kilometrów od Szatili, niedaleko rosyjskiej granicy. W miejscu tym znajdowała się niegdyś wioska Anatori, której cała ludność wymarła ze względu na epidemię duru brzusznego. W pobliżu znajdują się grobowce z ludzkimi kośćmi - jest to miejsce, gdzie według starej tradycji udawali się ludzie, dowiadując się, że są chorzy i gdzie czekali na śmierć. Po drodze mijamy niesamowite skały o niebiesko-sinej barwie. Powrót i nocleg w Szatili.

Dzień 14. Wyjazd z Shatili. Możliwość zorganizowania raftingu na rzece Aragwi. Po drodze mijamy Zbiornik Żinwalski i dojeżdżamy do Tbilisi.


Dzień 15. Czas wolny w Tbilisi. Popołudniu lub wieczorem przejazd do Kutaisi. Nocleg w Kutaisi.

Dzień 16. Transfer na lotnisko i wylot o godz. 05:15 czasu gruzińskiego. Lądowanie w Katowicach o godz. 06:40 czasu polskiego.

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

O programie zwiedzania

Nasze biuro specjalizuje się w wyjazdach w region Kaukazu i mamy na tym polu wieloletnie doświadczenie. Nie proponujemy zwykłych wycieczek, które będą podobne do innych, ale zapraszamy na przygodę życia, wyprawę przygotowaną przez specjalistów, zapaleńców w tej dziedzinie. Zapewniamy nie tylko profesjonalną obsługę pilocką na Kaukazie, ale oferujemy rzetelne informacje przed wyjazdem, aby nikt nie czuł się zaskoczony, chyba że tylko pozytywnie. Na przestrzeni lat i dzięki pomocy naszych gruzińskich przyjaciół udało nam się stworzyć ofertę wypraw atrakcyjną nawet dla najbardziej wymagających turystów.


 

Charakter wyjazdu

Podczas tej wycieczki poznamy wyjątkowe regiony Gruzji: Abchazję oraz piękne góry Kaukazu Wielkiego. Oferta jest dobra dla wszystkich, którzy lubią podróżować aktywnie i docierać do miejsc jeszcze nieodkrytych, nieskomercializowanych. Program idealny dla ludzi, którzy w Gruzji już byli - zobaczyli najważniejsze zabytki, poznali ich historię i zwyczaje, posmakowali pysznego jedzenia i wina. Teraz czas na to, żeby zobaczyć więcej i doświadczyć niesamowitych wrażeń.

 

Wyżywienie

Wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Natomiast nie ma żadnego problemu z organizacją wyżywienia na miejscu. Nasz pilot - rezydent wraz z miejscowym kierowcą znają sprawdzone bary, restauracje, gdzie można smacznie zjeść. Posiłki można wykupić także w niektórych miejscach zakwaterowania. O wszystkim na bieżąco będzie informował nasz pilot. W terenach górskich ze względu na trudno dostępny teren ceny mogą wyższe niż w pozostałej części Gruzji.

 

 

Wycieczki fakultatywne

W obowiązkowym planie nie uwzględniliśmy raftingu, ale polecamy ten dodatkowy zastrzyk adrenaliny. Rafting opłaca się na miejscu u pilota w dolarach. Koszt 30 USD.


Cennik

Dostępne również inne terminy. Zapraszamy do kontaktu.

Termin
07.07 - 22.07.20174450 zł
01.09 - 16.09.20174450 zł
Cena w tabeli dotyczy jednej osoby.

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

Rezerwacji można dokonać:

  • poprzez stronę internetową, klikając w odpowiednia cenę w tabeli
  • telefonicznie, dzwoniąc pod numer tel 12 430 01 09 lub 519 754 077
  • osobiście naszym biurze
Po otrzymaniu Państwa rezerwacji - przesyłamy umowę-zgłoszenie z danymi do wpłaty. Aby potwierdzić swoją rezerwację należy wpłacić na podane przez nas konto lub osobiście u nas w biurze zaliczkę w wysokości 500zł/os.

Zakwaterowanie

Hotele/pensjonaty/kwatery prywatne. Nie gwarantujemy pokoi 2-os. we wszystkich noclegach.

Zdjęcia hotelu

Transport

Wynajęty bus/taxi/lokalny transport/busy terenowe w regionach górskich.

Fakultatywne wycieczki

Rafting kaukaską rzeką

Na tej wycieczce nie tylko zachwycamy się pięknem gruzińskiej przyrody, ale mamy niepowtarzalną możliwość „zmierzenia się z nią” z bliska i przeżycia niezapomnianej przygody.


Spływ kaukaską rzeką odbywa się na pontonach, pod czujną opieką wykwalifikowanych instruktorów, którzy zapewnią bezpieczeństwo i pozytywny przypływ wakacyjnej adrenaliny.

Ze względu na intensywność zwiedzania w niektórych programach może braknąć czasu na organziację tej wycieczki.

Cena 30 USD




Dodatkowe informacje

O Gruzji

Gruzja to kraj kontrastów, gdzie nowoczesna zabudowa stolicy wychodzi naprzeciw urokliwym uliczkom starego miasta, gdzie codzienny pośpiech wielkich miast zderza się z życiem górali, którzy jakby nie zauważali postępu i w spokoju wypasają swoje owce.Gruzja, znacznie mniejsza od Polski, kusi zabytkami, kulturą, obyczajami, ciekawą przeszłością. Jest w tym kraju coś magicznego, co przyciąga. I nie chodzi tu tylko o zabytki czy wspaniałe widoki ale o niezwykle serdecznych i otwartych ludzi. Zapraszamy zatem Państwa na „przygodę życia” – wyjazd do kraju, do którego od tej chwili będziecie chcieli bezustannie wracać...

Dlaczego zachęcamy do uczestnictwa w wyjeździe do Gruzji...?....bo jesteśmy pewni, że wrażeń wyniesionych z tego kraju nigdy się nie zapomina. Będziecie Państwo zachwyceni jego krajobrazami, ludźmi, przyrodą i oczywiście winem :)

Jesteśmy też przekonani o prawdziwości legendy o powstaniu Gruzji:

Kiedy Bóg postanowił rozdzielić ziemię miedzy poszczególne narody, wszyscy ustawili się w kolejce. Kolejka była niesamowicie długa. W trakcie oczekiwania przedstawiciele różnych narodów przepychali się, kłócili, a nawet bili między sobą, gdyż każdy chciał dostać jak najlepszy kawałek ziemi. Gdy te przepychanki zobaczyli Gruzini, stwierdzili, że przecież ziemi wystarczy dla każdego i szkoda czasu na stanie w kolejce i kłótnie. Ułożyli się więc wygodnie w cieniu drzewa i zaczęli tradycyjną gruzińską ucztę. I tak minął im cały dzień. Pod wieczór, kiedy każdy naród dostał już swoją część, Bóg zorientował się, że zapomniał o Gruzinach i nic dla nich nie zostawił. Zasmucił się z tego powodu, gdyż zobaczył, że Gruzini jako jedyni nie uczestniczyli w przepychankach i kłótniach z innymi narodami, tylko spędzili ten czas na rozmowach, ucztowaniu, przebywaniu ze sobą, czyli na rzeczach tak naprawdę najważniejszych. Aby nagrodzić Gruzinów za ich postawę, Bóg postanowił oddać im ten kawałek ziemi, który zostawił dla siebie, czyli ziemię najpiękniejszą, najbardziej urodzajną, różnorodną.”

Zapraszamy więc do Gruzji, kraju gdzie znaleźć można wszystko: piękne góry, ciepłe morze, niesamowicie gościnnych ludzi i fantastyczne podejście do świata:)


Praktyczne wskazówki

Położenie: Gruzja to kraj w przeważającej części górzysty. Na północy mamy pasmo Kaukazu Wielkiego a na południu pasmo Kaukazu Małego. Gruzja ma dostęp do Morza Czarnego 

Czas: +2godz. w stosunku do czasu w Polsce. Czyli jeśli u nas jest 08.00 to w Gruzji jest 10.00

Wiza: nie potrzebna

Potrzebne dokumenty: Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od momentu wjazdu na teren Gruzji lub dowód osobisty. Ze względu na częste zmiany w tej kwestii, my polecamy zabrać ze sobą paszport, jako bezpieczniejszą opcję.

Ludność: 84%- Gruzini, 6%- Ormianie, 1%- Osetyjczycy. 1%- Rosjanie, poza tym Grecy, Ukraińcy, Kurdowie

Religia: przeważa prawosławie

Klimat/Pogoda: Gruzja leży w klimacie podzwrotnikowym, wilgotnym w zachodnich regionach i kontynentalnym na wschodzie. Lato jest bardzo ciepłe i długie, jesień jest także cieplejsza niż  w  Polsce. Jednkże ze względu na swoje położeniaGruzja charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem pogody. Należy nastawić się na temperatury wyższe niż o tej porze w Polsce, jednak mogą się także zdarzyć dni deszczowe. Polecamy zabrać kurtkę przeciwdeszczową, która może się przydać szczególnie w górach, oraz oprócz lekkich ubrań także ubrania na dni chłodniejsze. OdwiedzającGruzję na wiosnę i w jesieni należy spodziewać się chłodu w górach, lub  nawet czasem śniegu.

Język: Językiem urzędowym jest j. gruziński. Prawie z każdym Gruzinem dogadamy się jednak także po rosyjsku. 

Pieniądze: Waluta - 1 lari (GEL) =100tetri; 1 lari = ok. 1,80 zł. W Gruzji nie można wymienić polskich złotówek, zabieramy więc ze sobą dolary lub euro i wymieniamy na miejscu. Nie ma problemu z kantorami. W miastach jest też dostęp do bankomatów. Prosimy jednak zwrócić uwagę na banknoty – muszą być wydane po 1996 roku, nie mogą być zniszczone, przetarte, popisane.

Ceny: W Gruzji ceny są porównywalne z cenami w Polsce. Obiad w przeciętnej restauracji - ok.  30 zł, wino średniej klasy- ok. 12-15 zł; chleb - ok. 2 zł; woda mineralna - 1,50-2zł; 

Budżet na wyjazd: - Najlepiej – kalkulując ile pieniędzy trzeba wziąć na wakacje – policzyć ile na wakacje wydalibyśmy w Polsce, dodając oczywiście trochę na wakacyjne szaleństwo. 

Dostęp do internetu: W miastach są kafejki internetowe. Ceny - porównywalne z polskimi, jednak siła sygnału jest często bardzo słaba. Wi-Fi nie jest niestety powszechne. W regionach góskich nie ma co liczyć na dostęp do internetu. 

Telefony: Roaming działa bez problemu, jednak jest stosunkowo drogi. Najlepiej zabrać ze sobą telefon bez blokady karty SIM i kupić starter gruziński. Popularni operatorzy gruzińscy:  Geocel i Magti. 

Wtyczki elektryczne i napięcie: takie jak w Polsce 

Jedzenie: Należy przygotować się na to, że w restauracjach przyjdzie nam poczekać na zamówienie dłużej niż w polskich knajpkach. Jednak podczas oczekiwania zwykle podawane jest gruzińskie wino, więc czas szybciej mija:) Na naszych wyjazdach zwykle cała grupa stołuje się razem. Wspólnie ustalamy budżet jaki chcemy wydać na kolację i zamawiamy jedzenie do jednego dużego stołu.  Tymsposobem, każdy może spróbować wielu potraw. Przy indywidualnym zamawianiu nie byłoby takiej możliwości. Nasi piloci doradzają co warto zjeść, w zależności od tego w jakim regionie jesteśmy. Wspólne posiłki pozwalają nam poczuć się jak Gruzini, bo w Gruzji właśnie tak się jada, przy jednym dużym wspólnym stole. 
W większości miejsc noclegowych jest też możliwość zamówienia śniadań i obiadokolacji u gospodarzy.  Taki pakiet kosztuje ok. 30-40 zł/dzień. 

Woda: Nie należy pić wody z kranu. Przy drogach bardzo często można spotkać studzienki, czasem nawet z kubkiem:) Taką wodę spokojnie można pić:) 

Choroby, szczepienia: Przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane szczepienia. Dobrze zabrać ze sobą leki na choroby układu pokarmowego (stoperan, węgiel) oraz leki przeciwko chorobie lokomocyjnej. Oczywiście należy uważać aby nie spożywać niemytych owoców itp. 

Co warto przywieźć jako pamiątkę: Skarpety wełniane, czapki sprzedawane w górach  tzw.“papachi”, rogi do picia wina, biżuteria, czasem naprawdę bardzo oryginalna, wszelkiego rodzaju krzyżyki, “kindżały” czyli noże, jednak ich wywożenie jest ograniczone. 

 

Najczęściej zadawane pytania: 

Ile pieniędzy należy ze sobą zabrać? Jest to jedno z pytań, na które nie da się udzielić wyczerpującej odpowiedzi, gdyż każdy ma inne możliwości finansowe oraz potrzeby. Ceny są podobnejak w Polsce. Wskazane jest przeliczyć sobie ile np w Polsce wydaje się w trakcie wakacji  i takąkwotę zabrać.  Prosimy jednak zwrócić uwagę na banknoty – muszą być wydane po 1996 roku, nie mogą być zniszczone, przetarte, popisane.

Jaką walutę z sobą zabrać?  Należy zabrać dolary lub euro. Obojętnie, którą walutę się weźmie.  

Ilu osobowe  grupy?  Nasze grupy liczą zazwyczaj kilkanaście osób. Czasem zdarzają się mniejsze grupy poniżej 10 osób.

 

Czy zabrać walizkę, czy plecak? Nie ma to większego znaczenia. Zalety walizki: brak ciężaru na plecach, łatwiejszy dostęp do ubrań. Zalety plecaka: większa mobilność. Podczas wyjazdu nie nosimy bagażu ze sobą, tylko jest on przewożony w busie. 

Czy zabierać buty górskie? Z racji tego, że większośćczasu spędzamy w górach buty górskie są wskazane, a nawet konieczne.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas pakowania?

  • strój kąpielowy i okulary przeciwsłoneczne,
  • krem do opalania z filtrem UV,
  • okrycie głowy: kapelusz, czapka,
  • 2 chusty dla Pań - przed wejściem do większości cerkwi kobiety muszą zakryć kolana i głowę z ramionami, świetnie sprawdzają się 2 chusty: jedna jako spódnica a druga jako okrycie głowy, 1 para długich spodni dla Panów - aby wejść do cerkwi Panowie powinni być w długich spodniach,
  • nie ma potrzeby zabierać ze sobą np. śpiworów, gdyż w każdym miejscu noclegowym gwarantujemy pościel,
  • paszport i ...ksero paszportu (strona ze zdjęciem)